Jätka põhisisu juurde

Mis sul viga on?

Zuga uuslavastus

Mis sul viga on?

Esietendused: 18. - 21. märtsil 2026 Sõltumatu Tantsu Laval

Zuga uus lavastus võtab kampa vaimse tervise raskused – selle nähtamatu osa inimesest, mille kohta on olemas sõnad, raamid ja raviteed, kuid mis kogemuses on sageli suurem kui ükski seletus. Nagu suur ja tundlik loom, elab ta meie kodus, meie toas, meie teki all, meie peas. Mis ta tahab meist? Mida ta vajab? Mis tal viga on?

Noortel on iga päev kuklas sõda, kliima, päevapoliitika, koolivahetus, vanemate lahutus ja nõme vanem vend. Sellest on juba küll. See on isegi rohkem kui küll. Aga ei, lisame veel tähelepanumajanduse, ekstreemseid seisukohti nõudvad algorütmid ja valeinfot levitavad botiarmeed. Miks siis, olles ise ka selle kõigega kursis, küsivad täiskasvanud noortelt ikka, et “Mis sul viga on?”.

Lavastus “Mis sul viga on?” sünnib koostöös vaimse tervise eestkõneleja Peaasi.ee-ga. Enne lavastuse loomisprotsessi käis Zuga koolides noortega teemat avamas ning läbis vaimse tervise esmaabikoolituse.

Noorte inimeste pead tunduvad täiskasvanutele täiesti isevärki ja unikaalsed. Kõik, mis noori ümbritseb, mõjub kas hästi suurelt või liiga väikeselt; kas jube hästi või kohutavalt kehvasti või lihtsalt mõttetult. Täiskasvanud sügavad nõutult kukalt, mõned tublimad neist on lukustanud end laborisse, et lõpuks välja selgitada, kuidas noore inimese aju töötab. Nad kirjeldavad oma avastusi umbes nii: kujuta ette, et sa avad täiesti töötava arvuti korpuse; sa näed juhtmeid, mille otstes olevad pistikud on kõik kuhugi ühendatud; sa paned silmad kinni ja tõmbad mõned juhtmed välja nii, et need polegi enam ühendatud ja mõne juhtme välja nii, et üks ots on veel ühenduses arvutiga. Kujuta ette, et neid ühendusi on miljoneid ja kujuta ette, et enamus on kas täielikult või osaliselt ühendamata. Nüüd pane silmad kinni ja hakka neid miljoneid ühendusi uuesti kokku panema lootusega, et ehk õnnestub.

Lavastajad, koreograafid ja etendajad: Ajjar Ausma, Helen Reitsnik, Kärt Tõnisson, Päär Pärenson, Tiina Mölder Dramaturg: Maike Lond Helikunstnik: Kalle Tikas Kunstnik: Illimar Vihmar Valguskunstnik: Siim Reispass

Piletid

Piletid Fienta kaudu

Etendused

Asukoht:Sõltumatu Tantsu Lava